- ЦЕЛИ:
- Да се установи цялостното състояние на семейството след зимуването.
- Да се окаже незабавна помощ на нуждаещите се за бързо развитие до пашата.
- Да се набележат мерки за напред.
- II. Условия за провеждане на прегледа:
- Тих, топъл ден с температура над 15-17°С в месец Март.
- Дезинфекциран чист инвентар и материали.
- Добре подготвен пчелар.
III. Последователност в прегледа:
- Преглеждат се записките от осведомителния преглед.
- Съставя се план за деня.
- Започва се от най-нуждаещите се, следват слабите, силните и последни – болните.
- Спазват се всички правила, особено за недопускане на кражби.
- Установяваме:
- С външно наблюдение: бедстващи от мишки, болести, измрели и др. След повдигане на капака: състоянието на хранилката, наличие на конденз, чистота, мокри отоплителни средства и др.
- Вътрешно, след повдигане на таблата:
а/ Топлинката над гнездото и реакцията на пчелите, което ни информира за наличие на майка и пило.
б/ Местоположението на гнездото и силата на семейството според броя на питите покрити с пчели. До този момент избягваме подпушването.
в/ За проверка на количеството и качеството на храната останала след зимата леко подпушваме. Ако има отоплителни материали, мокри плесенясали пити изваждаме ги вън. Придърпваме към празната част в кошера пита след пита. Махаме и празните от изядения мед и веднага ги прибираме в закрито сандъче. Преценяваме количеството запаси, които в този момент за силно семейство, до акациевата паша, да не падат под 8 кг. Меда да не е кристализирал, да е близко до кълбото и пилото, да има и прашец, който да не е плесенясал, а от леската, да има и нов. Ако всичко това не е така, вземаме от резерва качествени медени пити, леко ги разчопляме с вилица, пулверизираме с хладка вода и ги поставяме от двете страни до пилото. Разпечатаната ивица да е с ширина максимум 3 см. Поне едната пита да е и с прашец. При липса на резерви, наливаме в пити, или вътрешни хранилки гъст захарен сироп с прибавка на прашец, които поставяме до пилото. В горните хранилки над таблата, можем да поставяме течни храни при трайно затопляне над 18-20 градуса.
г/ Наличието на майката: Не е необходимо да я търсим, ако знаем възрастта й, пчелите са спокойни и се усеща топлинката над гнездото. Наличието на добре подредено в правилни елипси пило, поне върху две пити в центъра на гнездото показва майка с добро качество. Подготвени търтееви килийки и търтеи останали от есента, показват за стара майка, която семейството ще смени чрез роене, или „тиха смяна“. Охлузено до черно, изтъняло коремче, прокъсани в краищата крилца са показатели също за стара майка. Записваме в джобния дневник, че е необходимо незабавното придаване на млада оплодена майка от резерва, защото по това време не се продават. Ако майката липсва, също се придава резервна, или се обединява с по-слабо, здраво семейство с майка.
д/ Съотношение между силата и обема за гнездото. Ако пчелите са запълнили обема от едната стена до ограничаващата ги преградна дъска от другата, или до другата стена, необходимо е разширяване. Ако обема е голям и температурния режим се нарушава, трябва да стесним с преградна дъска и затоплим по описаните начини.
е/ Наличието на болести и неприятели се установява освен от външното наблюдение и от признаците вътре в кошера и гнездото: Силно зацапани пити и рамки от потекли по тях диарични петна, измрели на дъното пчели с почернели и силно подути коремчета, дребни недорасли пчели осакатени без крилца или крачка — това са признаци на Нозематоза и Вароатоза. Семейството се обявява за болно, вземат се проби за анализ от възрастни пчели, изолираме максимално против налитане на здрави пчели прекратяваме прегледа за накрая, почистваме и основно дезинфекцираме инвентара и ръцете си, за да продължим прегледа. При поражения от мишки семейството се прехвърля в здрав дезинфекциран кошер, отстраняват се проядените и умирисани пити, добавят се чисти медени и прашецови, затопля се гнездото и се затваря кошера. Опразнения кошер подлежи на пълна дезинфекция чрез обгаряне.
ж/ Прегледа завършва с подреждане на гнездото, според силата му и системата кошер, където е настанено. Задължително условие при подреждането в този период е: Да не се нарушава компактността на пилото и цялото гнездо!
з / Записва се в бележника за всяко семейство: какво е свършено и какво да се свърши до и през следващия преглед.
и/ Почистване край кошерите, изгаряне на бракуваните материали.
й/ Прецизна дезинфекция на освободените кошери, инвентара и ръцете.
Автор: Матей Матеев Източник: Пчеларски Вестник